Udostępnij:

Szlakiem regionów ZHP 15

Piękno i niezwykła różnorodność polskich regionów geograficznych było głównym tematem tegorocznego Zlotu Hufca ZHP Sławno, który odbywał się w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu w dniach 31.05-02.06.2019 r. Jego dwunastą edycję rozpoczęto zgodnie z tradycją rajdów podsumowujących rok harcerski, czyli odczytaniem okolicznościowego rozkazu specjalnego oraz ogniskiem. Na nim gromady i drużyny przedstawiły w ciekawej formie największe osiągnięcia w mijającym roku szkolnym i wysłuchały gawędy druha Ryszarda Sobczaka – komendanta stanicy.

Zlotowe ognisko to także szczególnie wyczekiwany przez wszystkich moment ogłoszenia wyników turnieju „Mistrzowie Hufca ZHP Sławno”. W roku 2018/2019 do współzawodnictwa o tytuł najaktywniejszej gromady i drużyny przystąpiło 11 jednostek organizacyjnych hufca, których zadaniem było zrealizowanie szeregu przedsięwzięć zaproponowanych przez Komendę oraz wykonanie własnych projektów programowych i kształceniowych.

Szlakiem regionów ZHP 6


Tegorocznymi finalistami turnieju zostały:

  • 12. Leśna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Drzewianie” ze Sławna – drużynowy pwd. Michał Fleran,
  • 50. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Władysława Sikorskiego w Kopnicy – drużynowa phm. Anida Rydlichowska,
  • 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca – drużynowa pwd. Grażyna Jarosz,
  • 25. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. ppor. Emilii Gierczak z Postomina – drużynowa phm. Anna Wegner
  • oraz 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca – drużynowa pwd. Sylwia Hutman.

Szlakiem regionów ZHP 7

Ponadto, w trwającej od roku 2010 historii „Mistrzów” trzy jednostki – 5. Środowiskowa Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Wilki Morskie ze Smardzewa, 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca i 50. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy – zdobyły aż siedmiokrotnie to najwyższe programowe wyróżnienie.

Zwycięzców uhonorowano pamiątkowymi statuetkami oraz dyplomami wręczonymi przez druhnę komendantkę oraz jej zastępców: hm. Danutę Sikorę i hm. Ryszarda Sobczaka. Piątkowa „wędrówka po regionach” zakończyła się zajęciami własnymi – budowano pionierkę obozową, składano Przyrzeczenie Harcerskie i Obietnicę Zucha, prowadzono warsztaty muzyczne i wędrowano po plaży.

Szlakiem regionów ZHP 8

Drugi dzień zlotu to oczywiście wokalne popisy solistów, duetów oraz zespołów, którzy podczas XXII Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Gama” wykonywali dwie piosenki – jedną harcerską i jedną związaną z wybranym regionem. W poprowadzonym przez phm. Lilię Stolarek-Bojko festiwalu zaprezentowano 21 form, które oceniało jury w składzie:

  • hm. Albina Dykas – przewodnicząca,
  • hm. Halina Stasiak,
  • hm. Maria Szewczyk,
  • hm. Albina Tokarczyk
  • i hm. Helena Zawada.

Laureatami „Gamy” zdobywając pierwsze miejsca, zostali: dh. Karolina Jarosz z 7. GZ „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca – kategoria soliści gromad zuchowych, dh. Nikola Hutman z 27. Wielopoziomowej DH „Zdobywcy” z Ostrowca – kategoria soliści drużyn harcerskich, dh. Zuzanna Rychlewska z 13. Darłowskiej Wielopoziomowej DH „Szare Szeregi” z Darłowa – kategoria soliści drużyn starszoharcerskich i dh. Andżelika Sawicka z darłowskiej „Trzynastki” – kategoria soliści drużyn wędrowniczych.

Szlakiem regionów ZHP 9

W kategorii duetów drużyn harcerskich pierwsze miejsce wyśpiewały dh. Paulina Morka i Dominika Hutman z 27. WDH im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca, a w pionie drużyn starszoharcerskich – dh. Julia Bireta i Martyna Śmielewicz z 11. Drużyny Starszoharcerskiej im. Henryka Dąbrowskiego z Malechowa.

W kategorii zespołów gromad zuchowych najwyżej oceniono reprezentację 50. WDH im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy, 13. Darłowskiej WDH „Szare Szeregi” – zespoły drużyn harcerskich i „Zdobywców” z Ostrowca – drużyny starszoharcerskie.

Szlakiem regionów ZHP 10

Specjalnym wyróżnieniem uhonorowano reprezentantki Harcerskiej Zielonej Szkoły z Gostynina – grupę młodzieży harcerskiej wypoczywającej w „Leśnej Polanie”, która z ogromnym zapałem włączyła się do muzycznej zabawy druhen i druhów z naszego hufca. 22. „Gamę” swoim występem uświetnił Zespół Śpiewaczy „Wrzosy” z Warszkowa – jego członkowie wykonali szereg utworów, które doskonale wpisały się w tematykę zlotu i rozbawiły harcerską publiczność, oczekującą na ogłoszenie wyników i wręczenie festiwalowych pucharów. Zanim to jednak nastąpiło, podsumowano zrealizowany w ramach zadania publicznego Miasta Sławno konkursu plastycznego pn. „Zabytki i przyroda”.

Wręczenia nagród dokonali sekretarz Powiatu Sławno p. Waldemar Bonk oraz druhna hm. Barbara Sobczak. Na zwycięzców oczekiwały wspaniałe nagrody i dyplomy. W dalszej części zlotu uczestnicy przystąpili do najważniejszego zadania trzydniowej imprezy – prezentacji wybranych przez siebie krain geograficznych: strojów i charakterystycznych potraw. Kaszuby, Małopolska, Warmia i Mazury, Pomorze, Podhale, Lubelszczyzna – to miejsca, które musiało „odwiedzić” jury, aby spośród przygotowanych stoisk, wybrać najciekawszą i najbardziej zachęcającą „ofertę”. Harcerskie upominki i laury zwycięzców powędrowały na Podhale – do 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” ze Smardzewa prowadzonej przez dh. Annę Batorską (I miejsce).

Szlakiem regionów ZHP 11

Smak oscypków, barwne i niezwykle realistyczne stroje wspólnie z oprawą muzyczną pokonały region krakowski przedstawiony przez phm. Emilię Foryś i 8. Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Gryf” ze Staniewic. Współpraca dzieci i rodziców zaowocowała miejscem drugim, a kaszubskie tradycje kulinarne, charakterystyczne dla tej kultury dodatki i gwara pozwoliły pwd. Grażynie Jarosz i zuchom z 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca zdobyć równie wysokie, trzecie miejsce w konkursie prezentacji. Wyłonienie zwycięzców było niezwykle trudne, gdyż pomysłowość wszystkich uczestników była ogromna i zaskakiwała oryginalnością.

Szlakiem regionów ZHP 12

Po degustacji wykwintnych potraw i nacieszeniu wzroku fetą barw, zlotowicze udali się w regionalnym korowodzie pod latarnię morską, by przywitać się z symbolem Jarosławca – „Rybakiem” i zrobić pamiątkowe zdjęcia do zlotowej kroniki, a z okazji Dnia Dziecka – obowiązkowo skosztować pysznych lodów i gofrów. Niezwykle emocjonujący dzień zakończono zabawą przy muzyce i dodatkowymi zajęciami prowadzonymi w drużynach.

W niedzielne przedpołudnie zorganizowano apel, na którym podsumowano „Szlak regionów” i po wręczeniu certyfikatów, zaproszono do udziału w kolejnej – trzynastej – edycji zlotu. Wieść niesie, iż w roku 2020 udamy się w świat baśni i będziemy odkrywać tajemnice jego mieszkańców.

Szlakiem regionów ZHP 13

W tegorocznej imprezie przygotowanej przez hm. Danutę Sikorę – szefa zespołu, hm. Jacka Błaszczyka, pwd. Michała Flerana, phm. Marka Jarosza oraz hm. Ryszarda Sobczaka wzięło udział blisko 230 zuchów, harcerzy i instruktorów. Została ona sfinansowana ze środków własnych hufca przy wsparciu rzeczowym Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych oraz Miasta Sławno i Starostwa Powiatu Sławno.

hm. Jacek Błaszczyk

Szlakiem regionów ZHP 14

Szlakiem regionów ZHP 1

Szlakiem regionów ZHP 1

Szlakiem regionów ZHP 1

Szlakiem regionów ZHP 1

Szlakiem regionów ZHP 1

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine