Ochrona brzegu morskiego

dronem nad jaroslawcem 4

Refulacja jest trudnym pojęciem, a tak naprawdę pod tym słowem kryje się proces mający na celu poszerzanie plaży oraz ochronę terenów brzegowych, wysp lub portów.

Jesienne oraz zimowe sztormy bardzo często zabierają plażę nad Bałtykiem. Silne wiatry powodują, że morze staje się mocno wzburzone i morskie fale uderzając o brzeg zabierają ze sobą ogromne ilości piasku. Czasem się zdarza odwrotnie – ta sama siła potrafi oddać piasek i naturalnie poszerzyć plażę.

ostatni etap 3

A to też ważna informacja... W ferworze emocji związanych z zaplanowaną refulacją plaży zapomnieliśmy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym elemencie zmian w Jarosławcu. Mianowicie oprócz nasypania min. 80 tysięcy metrów sześciennych piasku Urząd Morski w Słupsku zaplanował dokończenie prac związanych z opaską brzegową.

jarosławiec - nowa plaża 2017

Kilka dni temu pisaliśmy, że już niedługo nową 3 - hektarową plażę będzie można podziwiać z bliska. I tak też się stało. W dniu wczorajszym wszystkie drogi prowadzące na tą plażę zostały otwarte. Nowo wyremontowana opaska jest dostępna od centrum (zejście na plażę numer 4) do zejścia nr 5 (tzw. zejście "unijne").

wojt-brzeg 5

W Jarosławcu realizowany jest kolejny etap prac związanych z ochroną brzegu morskiego.

W połowie września odwiedziła nas telewizja TVP Info, która przygotowywała reportaż na temat tej inwestycji.

plaza-jaroslawiec

Zejście na plażę nr 5 w chwili obecnej jest zamknięte. Powodem tego są prace remontowe na plaży przy opasce betonowej. W tej chwili likwidowane są gwiazdobloki ze starej opaski oraz nasypywany jest piasek. Oto zdjęcie wykonane przez Jarosława Borowskiego w technice google street view:

refulacja2016 3

Dla Jarosławca początek września oznacza końcówkę sezonu letniego oraz rozpoczęcie kolejnych prac nad naszą plażą. W tej chwili rozpoczęto już prace nad refulacją plaży. Pierwsze efekty są już widoczne przy zejściu na plażę nr 5 (tzw. "unijnym"). Oto efekty:

Jarosławiec

Parę dni temu pisaliśmy o ogłoszonym przetargu przez Urząd Morski na dalszy remont opaski betonowej w Jarosławcu oraz na refulację plaży. Cały czas obserwujemy ogłoszenie. W dniu wczorajszym, tj. 17 maja, UM Słupsk zmienił treść ogłoszenia. Największą zmianą jest zmiana terminów. Między innnymi wydłużono okres składania ofert, jednakże zmianie uległ również termin refulacji plaży. 

opaska

Urząd Morski w Słupsku w maju ogłosił przetarg na refulację plaży oraz na remont opaski betonowej w Jarosławcu – przetarg nosi nazwę „Przebudowa opaski brzegowej w Jarosławcu, km 255,005-255,965 oraz wykonanie sztucznego zasilania". O tych planach pisaliśmy na początku roku. Mocno trzymaliśmy kciuki, aby Urząd Morski jak najszybciej ogłosił przetarg i aby prace zakończyły się przed sezonem letnim. Jednakże nawet wczesną wiosną ogłoszenia nie było widać.

Pierwsze myśli jakie przychodziły to to, że po zamianach władzy w UM Słupsk zmieniły się również plany co do Jarosławca. Jak się okazuje plany się nie zmieniły, a ogłoszenie już jest... pojawiło się dopiero w maju!

Wybudowana 2015 roku nowa ochrona brzegu w Jarosławcu spełnia swoją rolę. Na filmie przedstawiono porównanie brzegu morskiego z i bez ochrony. Ewidentnie widać, że nowo wybudowana ochrona spełnia swoją role. W jej obrębie woda jest zdecydowanie spokojniejsza aniżeli po za nią.

jar 1Dnia 27 stycznia 2016 roku podczas XIV sesji VII kadencji Rady Gminy, miało miejsce uroczyste podziękowanie za realizację potężnego przedsięwzięcia jakie miało miejsce w Jarosławcu. Wójt – Janusz Bojkowski dziękował w imieniu samorządu gminy Postomino Tomaszowi Bobinowi – Dyrektorowi Urzędu Morskiego w Słupsku za to, na co czekaliśmy od wielu, wielu lat, a mianowicie za realizację 2 zadań tj. budowy 7 ostróg brzegowych typu "T" oraz wykonania 5 narzutowych falochronów brzegowych wraz ze wzmocnieniem klifu i odwodnieniem plaży. Wójt nie ukrywał, że jest pod wielkim wrażeniem przygotowania i przeprowadzenia całej procedury inwestycyjnej, którą wykonano w bardzo krótkim czasie. Dziękował także za ogromne zaangażowanie i doprowadzenie inwestycji do zakończenia.

Firma Serafin Studio przygotowała świetny film ukazujący prace budowlane, które odbyły się na plaży w Jarosławcu.

W najnowszym Szepcie Postomina (lokalny miesięcznik, nr 314) ukazał się artykuł pt. „Jarosławiec – zakończono potężną inwestycję”. W artykule tym czytamy:

28 grudnia 2015 roku na stronie Urzędu Morskiego w Słupsku opublikowano informację o zakończeniu prac budowlanych w Jarosławcu, wykonanych w ramach projektu „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego” zrealizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine